Amikor erőedzésről beszélünk (mi edzők), sajnos valahogyan félrecsúszik az információ. A célba, hozzád már nem úgy jut el, ahogy mi azt szánjuk.
Az a helyzet, hogy az úgynevezett ellenállással végzett edzés (erőedzés), ahol a cél az izomerő, izom hipertrófia, bizony szükséges és elengedhetetlen az egészségedhez.
Igaz ez bármely életkorban lévő populációra; de főleg egy bizonyos kor után válik – szó szerint – életmentővé az egészséges, kiegyensúlyozottan erős, tartalékokkal rendelkező fizikum.
Tudjuk ugyanis, hogy harmincon, s még inkább negyvenen túl az izom és csonttömeg csökkenni kezd.
A szarkopénia és oszteoporózis – ez a két klasszikus modern kori betegség, melyek a csökkent fizikai aktivitás, csökkent külső terhelés, az életmód és az életkor számlájára írhatóak.
Az előbbi az izom sorvadását, az izomtömeg csökkenését jelenti, a második a csontsűrűség szerkezetében létrejövő változásokat, amelyek sok ember életét keserítik meg – elkerülhetően.
A mi kommunikációnk pedig valahol itt csúszik el:
- nem csak az esztétikum szempontjából lényeges és
- nem szükségszerű (vagy legalábbis nagyban lassítható, befolyásolható) folyamat az izomtömeg, csontsűrűség csökkenése, amely
- nem csak gyengeséggel jár együtt, de
- az anyagcsere lassulásában is szerepet játszik, amit ráadásul
- a zsírsejtek növekedése kísér.
A fent említett kiváltó okok mellett persze a dohányzás, alkoholfogyasztás, szteroid tartalmú gyógyszerek, gyulladáscsökkentők, gyulladást támogató táplálkozás, helytelen légzés is, mind segítenek e problémák kialakulásában.
Az a helyzet azonban, hogy ezek a folyamatok valóban lassíthatóak. Ezt pedig tervszerű, személyre szabott erőedzéssel és megfelelő táplálkozással, életmóddal lehet elérni!
Amikor tehát erőedzésről, ellenállással végzett edzésről, izomtömeg-növelésről beszélünk – ezeket az előnyöket kommunikáljuk:
“Az izomerő, amely a fizikai alkalmasság fontos eleme, független szerepet tölt be a krónikus betegségek megelőzésében, míg az izomgyengeség erősen összefügg a funkcionális korlátozásokkal és a fizikai fogyatékossággal. Célul tűztük ki, hogy megvizsgáljuk az izomerő szerepét az egészség és a betegség és mortalitás előrejelzésében.
Az EMBASE és a MEDLINE (1980-2014) adatbázisokban vizsgálatot végeztünk, amely az izomterhelés és a mortalitás kockázatának (all-cause és cause-specific mortalitás) közötti kapcsolatát keresi. A kiválasztott publikációk 23 papírt tartalmaztak (15 epidemiológiai és 8 klinikai vizsgálat).
Az izmok ereje fordítottan és függetlenül társult az összes halálozással, még akkor is, ha több összetevőre volt beállítva, beleértve a fizikai aktivitás szintjét, vagy akár a kardiorespiációs fitneszt.
Ugyanezt a mintát figyelték meg a szív-érrendszeri mortalitásra; azonban a rendelkezésre álló kevés adat miatt több kutatásra van szükség. A létező vizsgálatok nem bizonyították, hogy az alacsony izomerő előre jelezheti a rákos halálozási arányt.
Ezen túlmenően számos klinikai populációban, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a perifériás artéria betegség, a rák, a veseelégtelenség, a krónikus obstruktív tüdőbetegség, a reumatoid arthritis és a kritikus betegségben szenvedő betegek esetében megerősítették az erős és inverz társulást. Ugyanakkor jövőbeni vizsgálatokra van szükség a jelenlegi bizonyítékok további meghatározásához és az izomerő pontos független mechanizmusainak feltárásához a halálozással kapcsolatban. Az izomerő, mint módosítható kockázati tényező nagy jelentőségű lenne a közegészségügyi szempontból.”
Amit ilyenkor tehát igazából kommunikálunk, vagy kommunikálnunk kellene (tehát Te gondolj erre, amikor hallasz minket!) az nem más, mint élethosszig tartó, nagyobb:
- szabadság a mozgásban, helyváltoztatásban, ezáltal létrejövő
- önállóság,
- függetlenség, amelyek együtt
- testi-, lelki erővel, állóképességgel ruháznak fel téged és
- képessé tesznek álmaid, vágyaid megélésére.
Mit gondolsz szeretnél ilyen képességek birtokában élni?
Az idézett tanulmány: https://www.ejinme.com/article/S0953-6205(15)00108-9/abstract
A tanulmány fordításának forrása: https://blog.movelab.hu/40-felett/idosebbek-eroedzese/