Biztos észrevetted, hogy ma szinte mindenki gerincbeteg lesz.
Az ismerősi körünk sérvesekkel, gerincproblémásokkal van tele. A gyerekek a szüleik telefonján lógva lesznek 7 éves korukra már tartáshibásak.
Az emberi test nem a mai modern emberi életmódra való, de sajnos mindenhez gyorsan alkalmazkodik. Akkor is, ha ez – jelen esetben – nem jó neki.
A telefon miatt például nagyon gyorsan előre helyeződik a fej, mert a nyak hátsó lágyrészei, szalagjai zsugorodni kezdenek. Ettől előre kerül a súlypont, amit a medence előre tolásával automatikusan kompenzál az idegrendszer. Amitől viszont közelebb kerülnek az ágyéki csigolyákat összekötő kisízületi felszínek, ami reflexszerű izomvédekezést vált ki. A feszülő izmok így túlműködésre kényszerülnek, az ellenpárjaik pedig az izmok fordított beidegzése miatt kikapcsolnak.
Az idegrendszer így egyre jobban kénytelen új izmokat munkába vonni, új mintákat kialakítani arra, hogy hogyan használja a testet. Persze ezek miatt, a természetestől egyre jobban távolodó mozgásminták miatt egyre jobban terhelődnek az ízületeket, és újabb és újabb rossz minták kialakítására kényszerítik az idegrendszert.
Ettől leszünk szép lassan, pár tíz év leforgása alatt degeneratív gerincbetegek.
Pedig ennek a folyamatnak a legnagyobb része megelőzhető lenne, ha a „beteg” jóval a betegsége előtt elmenne valakihez, aki felismeri ezeket a mintákat – időben törli azokat, majd újraprogramozza őket.
Sajnos az ember amíg nem beteg, nem foglalkozik a csigolyák helyzetét biztosító minták kijavításával, viszont sportolni sportol, jógázni jógázik…
A porckorongsérv tehát – leegyszerűsítve – egy statikai eredetű betegség, mely legtöbbször azért alakul ki, mert valaki éveken-, huzamosabb időn keresztül olyan helyzetben tölt időt, ahol a csigolyáinak elülső része közeledik egymáshoz, így a porckorong hátradomborodik a gerinccsatorna felé.
Nézzük meg kicsit alaposabban az egészséges, és a sérvet okozó helyzeteket!
Az egészséges pozícióban a medence kissé előre billen, a gerinc ágyéki szakasza homorú, lordotikus ívet alkot, ezáltal a csigolyák hátsó része kissé közelebb áll egymáshoz, ami védett helyzetet biztosít a porckorongoknak.
Üléskor általában viszont a medence hátrabillen, az ágyéki lordózis eltűnik, a csigolyák elülső része közeledik egymáshoz, így a porckorongra azonnal elkezdenek olyan erők hatni, melyek a gerinccsatorna felé tolják azt. Ha ez a tendencia hónapokig, évekig fennáll, akkor a porckorong sérvesedése igen valószínű, s csak az egyéni adottságok szabják meg számodra, hogy mikor és hogyan fog jelentkezni.
A gerinc, illetve a porckorong fenti sérvesedési folyamatának a legnagyobb része megelőzhető – lenne.
A megelőzés a fentiek ismeretében kézenfekvő:
- Soha többet ne menjünk be a munkahelyünkre, ne üljünk le az íróasztalunk mellé, mondjuk vissza az Internet előfizetésünket, és költözzünk be egy barlangba.
Kétségkívül működő módszer lenne, bár jelen körülmények között vannak káros mellékhatásai.
- A munkánk során, és ülő tevékenység közben is biztosítsuk az egészséges medence dőlésszöget, ezzel a természetes (fiziológiás) gerincgörbületeket, hogy a porckorongok terhelése természetes legyen.
Ez a fő irány! A legfontosabb minden mással szemben. Hiszen hiába emelsz, sportolsz gerincbarát módon pár órát hetente, ha közben rosszul ülsz, állsz, élsz – sokszor ennyit!
Hogyan lehet jól megtenni mégis mindezt?
Ha a „beteg” jóval a betegsége előtt elmenne valakihez, aki felismerné a hibás mintákat és megelőzné azok kialakulását, avagy még időben törölné és újraprogramozná őket.
Sajnos az ember amíg nem beteg, amíg nem fáj eléggé, addig nem foglalkozik a csigolyák helyzetét biztosító minták kijavításával, viszont dolgozni dolgozik, sportolni sportol, jógázni jógázik…
Az #NMP_training edzéseimen, meg tudjuk fordítani a folyamatot, még mielőtt a betegség kialakulhatna.
A mini edzéssorozat célja, hogy feloldja az emlegetett fékeket és megerősítse a szükséges mintákat. Ennek a célnak megfelelő tanulás az 5 edzés-alkalommal elérhető. Az ott kapott, modern kutatásokra alapuló tudás akár egy életen át magaddal vihető, gyakorolható, a saját sportodban, életedben alkalmazható a megelőzés, illetve a hatékony sportolás támogatása céljából.
A gerincsérv gyógyítása, megelőzése terén hagyományosan berögződött “erősítsük meg a hátizmokat” koncepció régen a múlté!
Legalábbis, ha hatékony megoldást szeretnél.
A modern megközelítés szerint ma már azt gondoljuk, hogy nem szabad túl korán izmokat erősíteni egy sérv, – vagy bármilyen okból sérült szegment – körül.
Legalább is nem úgy, ahogy ezt még ma is sok helyen erőltetik.
Az NMPT elvei szerint, céltudatos megközelítéssel először a porckorongot kell a lehető legjobban regenerálni, helyreállítani – ezzel párhuzamosan a stabilitást is növelve – de nem azzal a koncentrikus izomműködéssel, mely további kompressziót okozva esetleg irritálják a sérült területet, hanem kizárólag a dekompresszió elvét betartva mozgatva a csigolyatesteket.
Ez a gondolkodásmód egy egész más úton, de hatékonyan fokozza a szegment stabilitását.
Az NMPT instruktorok a megelőzés szakemberei!
Olyan edzéseket, csoportos és egyéni órákat tartunk, melyeken vigyázunk a gerincedre, együtt javítjuk a tartásodat, és követjük azokat az edzésre vonatkozó modern tudományos eredményeket, melyek biztonságos edzést tudnak számodra biztosítani.
Fontos tudni, hogy én, mint NMPT instruktor nem vagyok orvos sem gyógytornász, így kompetenciám véges.
Azonban képes vagyok felmérni annak határait és együttműködöm akár orvossal, gyógytornásszal, így megtalálhatod általam a helyes utat.
Programozd újra a gerinced velem!
#porckorong_pont_hu #porckorongsérv #nmpt #naturalmovementpatterntraining #programozdújraagerincedvelem #változz #megelőzés #prehabilitáció #eddzegészségesen #eddzvelem