Egy hasonlattal élve a böjt olyan, mint az autódnak egy időszakos nagygenerál. Autofágia – alapos, tervszerű átvizsgálás és javítás zajlik ilyenkor a sejtjeidben, mindenhol.
Az autofágia folyamata, amely során a sejt megjavítja a megjavítható sejtalkotókat és eltakarítja a javíthatatlant, helyére újakat hoz létre.
Ennek kell lennie a fő célnak, amikor böjtről – az időben korlátozott táplálkozás csúcsáról – gondolkozol.
Ebben a folyamatban a sejt megújul, ha úgy tetszik megfiatalodik. Igen.
Fiatalon ugyanis ez a folyamat még remekül folyik, ahogy viszont idősödünk, úgy romlik, s így nem árt néha megtámogatni, hogy optimálisan tudjon működni.
Hát erre jó a böjt.
Egyfajta újraindításként is tekinthetsz rá, avagy reset gombként.
A böjt alatt csökkennek a krónikus gyulladásos folyamatok és lezajlik a fentebb említett sejtmegújítás is.
De mi is pontosan a böjt?
Legalább 24 óra, kalóriabevitel nélkül. Ami ennél rövidebb az nem az, hanem időben korlátozott étkezés.
Ez is lehet remek megoldás azért – főleg, ha rendszeresen (mondjuk naponta) követed – de technikailag nem azonos a böjttel.
Ha tervezed a böjt bevezetését, az Időben Korlátozott Étkezés (IKÉ) tulajdonképpen kötelezően ajánlott.
Amikor viszel be kalóriát, bár csökkentett mennyiségben (akár jelentősen, akár nem) azt sem nevezhetjük böjtnek.
Mi a párhuzam a ketogén táplálkozással?
Böjt során, ahogy haladunk előre az időben, egyre nagyobb mennyiségben jelennek meg a ketontestek, amelyek ugye nem csak energia molekulák, hanem jelmolekulák is. Ezek hatására, üzenetére indulnak be a fent leírt folyamatok.
Reális cél lehet e a karácsonyi időszakban a ketogén táplálkozás?
Nekem egyenlőre nem az.
Az elmúlt pár napban folytatott böjttel, az ebben az időszakban is betartott alacsony (és lassú, minőségi) szénhidrátbevitellel, pár alapelv betartásával és az időben korlátozott étkezéssel viszont könnyedén ki tudom aknázni a ketózis előnyeit. Valamint meg tudom támogatni a szervezetem megújulását úgy, hogy közben élvezem az ünnep szociális és kulináris lehetőségeit és nincsen állandó lelkiismeretfurdalásom sem.
Nem utolsó sorban pedig, meg tudom fogni azt a hosszú távú, lefelé húzó spirált, amely évente egy-egy (vagy pár) kilónyival több “aranyos” úszógumit, pocakot pakol a korombeli férfiakra.
Te mit gondolsz, kipróbálnád?
Kalandozásom a böjtölés világában, avagy hogyan zajlott életem eddigi leghosszabb böjtje?
Szerda este hatkor volt az utolsó étkezésem és szombaton délelőtt, 11-kor az első, ez összesen kb. 65 óra volt.
Ez alatt csak víz, kávé, ásványi anyagok, vitaminok kerültek a szervezetembe, vagyis kalória tartalmú étel, ital nem.
Hogy honnan indultam? Mikor érdemes belefogni egy böjtbe?
Négy-öt év óta időben korlátozott étkezést folytatok, ami az elmúlt egy-másfél évben azt jelenti, hogy dél-, egy óra körül eszem először és este hat-, hét között utoljára. Vagyis kb. 6 – 7 órás ablakban étkezem elég régóta. Két, három étkezésem van naponta, az aznapi aktivitástól függően. Alkalmanként, mondjuk két-három havonta egyszer tartottam egy-egy egyétkezéses napot (24 órás böjtöt), amikor a vacsorát a másnapi vacsora követte a sorban, s közte nem volt kalória bevitel.
Ezen a héten sem történt ez másképpen. A szerdai napon már nagyon odafigyeltem, minimális szénhidrátbevitellel készítettem elő a böjtöt, amit eredetileg 48 órásra terveztem. Vagyis szerda vacsorától, péntek vacsoráig.
De adtam magamnak “b” tervet, terveket is, hiszen nem tudtam, mennyire fog jól menni a dolog, milyen teendőket, kihívásokat, mekkora stresszt hoznak a napjaim, ami miatt esetleg ki kell lépnem belőle.
Eljutottam már abba a korba, amikor nem akarok semmit erőltetni, ami nem megy könnyedén a maga útján.
A 24 órát mindenképpen el akartam érni, de magamban elődöntöttem, ha nehezemre esne folytatni, akkor ott megállok.
Ez már elég sokszor megvolt, de sosem lehet tudni.
A következő ilyen kiszállási pontnak a 36 órát határoztam el. Ilyen is volt már többször, tehát nem ismeretlen a terep. Egy jó alvás után, délig koplalni már nem lesz újdonság.
A következő lépcsőfok a 48 óra, vagyis a vacsoráig tartó böjt, az ebéd kihagyása volt.
Éves közben jön meg az étvágy – ha nem lenne ez most abszolút képzavar: nagyon könnyedén vettem most az első 24, de még a 36 órát is, így megfordult a fejemben, hogy folytatom és elmegyek a három napig, amit még nem csináltam sosem.
Ugyanezt éreztem 48 óra után is. Szombaton takarításba kezdtünk, s ez három gyerekkel nem is olyan egyszerű mutatvány.
Nem annyira az éhség, mint a pszichés nyomás (🙉) miatt 11 körül megmelegítettem a 6-7 dl hosszan főzött húslevesemet és kb. egy óra alatt el is fogyasztottam mindet.
Itt ért véget maga a böjt.
A következő étkezés kettő körül sikerült, némi oldalas, vele sült káposzta, maradék hurka, kevés kolbász formájában, majd este még ettem negyven deka halat, egy tőkehalmáj konzervvel és sült tökkel.
Hogy éhes voltam e a böjt közben?
Igazából nem.
Vagy nem úgy, ahogyan azt sokan gondolják.
Itt kell beszélnem az inzulinról, ami ebben a játszmában a kulcsjátékos. Ha az inzulint sikerül a megfelelően menedzselned, az időben korlátozott táplálkozással kapcsolatos terveid könnyedén tudnak megvalósulni.
Amikor slow carb, low carb étkezést folytatsz, illetve időben korlátozott étkezést megváltozik az éhség fogalma számodra.
Az éhség nem párosul negatív érzelmekkel, hanem megmarad pusztán egy érzésnek. A tested jelzése lesz csupán. Nem mardos, nem akar maga alá temetni, belülről felfalni, s mindenáron győzedelmeskedni feletted.
Szelíden jelez, majd elmúlik. Még jól is esik, ad egyfajta élességet, fokozza a tettvágyat, nem tör le, tettrekésszé tesz.
Nálam most kb. 12 óránként jelentkezett a böjt folyamán egy-egy rövid időre.
Hozzá kell tennem, hogy a napi teendőimet ugyanúgy folytattam, ahogy eddig, pl.: csütörtökön én főztem a családnak úgy, hogy már szerda este óta nem ettem. Három féle ételt keszitettem el délig és közben semmilyen gondot nem okozott, hogy ne egyek belőle.
Ugyanígy a vacsora, vagy a pénteki reggeli elkészítése a gyerekeknek sem jelentett kihívást.
Amiről feltétlenül szeretnék beszélni, az a böjt pszichés hatása, az a flash hatás, amit semmi más nem adhat.
Amikor megszabadulsz a szénhidrátoktól való függéstől, tompaságtól és a böjt során elkezdődik, vagy fokozódik a ketontestek termelődése – hihetetlen jó érzés ahogy kitágul a tudatod.
Semmi máshoz nem tudom ezt hasonlítani, sem egy jó erős kávé, sem energia italok nem produkálhatják ezt a hatást.
Egyszerűen kinyílik a világ, az érzékeid kiélesednek, a gondolataid letisztulnak.
Mintha rátalálnál az élet értelmére és az egész olyan magától értetődő.
Flash.
Az első ilyen hullám úgy 18-24 óra között jelentkezett nálam, majd 36 és 48, valamint a 60. körül is, mindig lépve egy-egy szintet minőségben.
Egyedül az exogén keton bevitellel lehet ugyanezt, vagy nagyon hasonlót elérni eddigi tapasztalataim szerint.
Hogy hogyan tovább?
Az ünnepi időszakban tartom az iké-t, ami hatalmas segítség az eddigi évek tapasztalatai szerint.
Ezzel együtt – mértéket tartva – szeretném élvezni Orsi karácsonyi bejglijét, amit egyszerűen nem tudok kihagyni.
Majd januárban,ha már elcsitulnak a dolgok és sikerül rendezni a táplálkozási kihívásokat, egy újabb böjt következik – vagy pont azért, hogy rendezni tudjam.
Azt hiszem a 48 óra megfelelő lesz.